Natryskowe ocieplanie pianą

Firma sprzątająca
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplanie pianą

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się wykorzystywane, z uwagi na wspaniałe parametry izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą wartością, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały izolacji termicznej jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przywiera i formuje się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba skracać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Dobrze nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i cechami, dlatego są dobre do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa stosowana jest zwykle do ocieplania natryskowego poddasza, dachów i wnętrz. Doskonale sprawdzi się też do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamknięto-komórkowa pianka przeznaczona jest do ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR można też rozłożyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można wykonać natrysk na różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno oraz elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, żeby przed natryskiem przestrzeń została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą metodą gwarantujemy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić natrysk zgodnie ze wskazaniami konieczne są odpowiednie warunki, np. optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR motywuje odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma porowatą budowę, co sprawia, że jest całkowicie plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu staje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wodą. Co więcej otwarto-komórkowa pianka ma małą masę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co wcale nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z uwagi na to często stosuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, więc nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, więc potrzebna będzie specjalna osłona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do zakamarków i załamań, eliminuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, więc trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności ani właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Co więcej istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy wziąć niewielką wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Również w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, błędne utworzenie pianki albo zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.