Natryskowe ocieplanie pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na tarasie
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Wentylacja klimatyzacjia i rekuperacja instalacja Toruń
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się używane, dlatego że ma świetne właściwości termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych wśród tworzyw stosowanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą wartością, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest praktyka aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy przycinać i układać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją i atrybutami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest zwykle do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wnętrz. Świetnie sprawdzi się też do izolacji stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka przeznaczona jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się także umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, takie jak drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem powierzchnia były pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą metodą zdobywamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać to zgodnie  wytycznymi potrzebne są sprzyjające warunki, na przykład temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę motywuje inność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest niezwykle plastyczna. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego wcale nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z tego względu tak często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, co sprawia, że nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, więc potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości i dostosowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W porównaniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybsza technika ocieplenia budynku. Pianka szybko się układa i ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, dlatego nie spada na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności lub właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie odkształca. Bardzo kluczowe jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy wziąć małą odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tej sytuacji da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

www.eliterm.pl

 

Komentarze są wyłączone.