Systemy podlewania roślin w ogrodzie

Fryzjer – wybieramy dobry salon
15 marca, 2020
Nowoczesne metody termicznych izolacji
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Jeżeli zależy nam na tym, żeby ogród wspaniale wyglądał, podstawowym elementem, który zachowa go w okazałym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dopasowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe metody nawadniania nie dość, że zabierają dużo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że podobnie jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu wśród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to powstały systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie podlania ogrodu, ale też mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwykłej konewki zajmuje bardzo dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w niewielkim ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co znacznie ułatwia dojście do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką i stałego dodawania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy przyłączyć pistolet, który umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a także zatrzymanie wody bez konieczności odcinania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które wystarczy podpiąć pod wąż i które też usprawniają nawodnienie ogrodu i w dużym stopniu zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeżeli myślimy o większym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, co pozwala na ustawianie momentu zraszania. Minusem tej metody są widoczne rozłożone po ogrodzie węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie większego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w średnich i całkiem małych. System nawadniania potrzebuje zaangażowania w postaci planu i montażu pełnego systemu. Zwykle system rozprowadzany jest pod powierzchnią ziemi. Wymagane jest zastosowanie programatora, rur doprowadzających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, które koniecznych do rozprowadzenia wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród zraszaczy ogrodowych kupimy parę różnych typów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one doskonale jako część składowa całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo znane dlatego że ich największą zaletą jest równe nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w formujące wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, ale ich główną zaletą uznajemy to, że po wykonaniu czynności podlewania chowają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, ponieważ mogą zostać wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie przydadzą się w podlewaniu trawników i posiadają wiele funkcji i są lepsze jakościowo w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Nośność wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym czasie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą kreowaniu maleńkiej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły służą one podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą najlepsze do nawadniania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych i warzywników. Korzyścią takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto jest to system bardzo oszczędny, ze względu na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące stworzono z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie doprowadzają wodę do roślin dając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji i wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

http://www.ogrody-torun.pl/uslugi-ogrodnicze/

Komentarze są wyłączone.