Protezy zębów Bydgoszcz

Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Wybieramy dobry materac do dużego łóżka
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na tarasie
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest konieczne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Brak nawet jednego zęba może spowodować m. in. istotne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. przemieszczenie się zębów, idą negatywne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co mogą zacząć się przechylać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinno się zwracać uwagę na to, by niezwłocznie uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u specjalisty.

Proteza czy implant?

  1. O protezach tradycyjnych: wady i zalety

Współcześnie dysponujemy wieloma technikami uzupełniania ubytków. Dzisiejsze protezy ruchome bardzo różnią się od tych dawniejszych pod względem wygody noszenia jak i estetyki wykonania. Do głównych zalet protez ruchomych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i relatywnie niską cenę w porównaniu z implantami. Osoby zdecydowane na protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne środki mocujące protezy. Trzeba także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotne jest stosowanie odpowiednich preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Sztuczną szczękę należy wymieniać systematycznie raz na pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza przytwierdzana do zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

Ceny wahają się. Koszt zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na sztuczną szczękę. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Należy dodać, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy klej mocujący. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że generują koszty rzędu 7-8 tysięcy rocznie! Może to być zatem bezpośredni powód, dla którego coraz więcej pacjentów wybiera implanty.

  1. Czy implanty zębowe są lepsze od protez?

Czym jest implant zębowy? To najlepszy sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieskomplikowany i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. Proces wstawiania implantów jest krótkotrwały: zajmuje ok. 20-60 minut, w zależności od tego, ile ubytków mamy do uzupełnienia. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci są zadowoleni. Największą zaletą implantów jest nie tylko mała inwazyjność zabiegu, ale przede wszystkim ich trwałość. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Implanty są wybierane przez pacjentów częściej także głównie dlatego, że nie powodują szkód względem pozostałych zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Sztuczne zęby są zatem bardzo łatwo integrowane przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Jak już wspominaliśmy w innej części tego artykułu, implanty składają się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Wysoki koszt często skłania pacjentów do wyboru protez ruchomych.

Plusy i minusy protez i implantów.

Dla pacjentów główną rolę przy wyborze protezy odgrywa cena. Protezy ruchome są korzystniejszym wariantem biorąc pod uwagę koszt. Niestety wymagają one dodatkowych wydatków związanych ze specjalistycznymi płynami czyszczącymi itp.. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Implanty natomiast służą nam całe życie, chociaż na pierwszy rzut oka są o wiele droższe niż proteza tradycyjna. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i idealnie imitują utracone zęby.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

www.dentysta-bydgoszcz.pl

Komentarze są wyłączone.