Implant zęba – kiedy warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjna korekcja zgryzu
14 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Mosty protetyczne w stomatologii
25 lipca, 2022

Implant zęba – kiedy warto?

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębów zastępują przerwy w momencie utraty zębów i są jednym z przeważnie stosowanych i niezwykle wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu podstawa implantu zęba zrasta się z tkanką kostną, a zamocowana na nim korona do złudzenia imituje naturalne zęby.

Za pomocą implantów można uzupełnić nie tylko poszczególne braki, ale nawet komplet zębów. Implanty są też solidnym podłożem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najpopularniejszych zalet implantów zębowych jest ich wytrzymałość. Oceną dentystów odpowiednio zaaplikowany implant może spełniać swoją rolę właściwie całe życie. Zgrane z tkanką kostną, mimo przepływu lat nie tracą na swojej jakości, nie niszczą się i nie powodują problemów. Co więcej wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty zębowe nie przemieszczają się i nie pozwalają, aby np. założona na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Kto może mieć implant zęba?

W głównej mierze implantów stomatologicznych nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani u osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również aktywny nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci oraz osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż trwający proces wzrostu szczęki.

Część czynników nie odbiera całkowicie możliwości wszczepienia implantów zębów, ale powinny być one skonsultowane z dentystą. Są to na przykład osoby walczące chorobami psychicznymi, wadami serca czy z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą wymagają również ci, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty zapewniają sporo możliwości naprawy estetyki uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent potrzebuje zastąpienia większej ilości zębów, a nawet pełnego łuku.

Dentysta protetyk ma dostępnych kilka metod, ale najczęściej wybieranymi metodami są aplikacja implantów lub założenie tradycyjnej protezy całkowitej. O ile oba te sposoby świetnie zakrywają bezzębie, oba mają zarówno wady i zalety. Często noszenie protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na np. nietypowe warunki anatomiczne szczęki. Takie protezy z czasem się niszczą. Raz na kilka lat trzeba kupić nową protezę, ponieważ z biegiem lat wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Zastosowanie implantów stomatologicznych natomiast zabiera znaczną ilość czasu ze względu na potrzebę osadzenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale w zamian za to implant może posłużyć również do końca życia. Implant przed zasadzeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Gabinet stomatologiczny

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów daje pożądane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu musiały być przeważnie wyrywane.

Natomiast implanty budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie psują się, jeżeli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę zębów, implanty stomatologiczne służą do końca życia. Ze względu na to nie należy martwić się bólem i dolegliwościami, a wyrwanie całkiem zepsutego zęba i wymiana go na implant , jest zazwyczaj rozwiązaniem zdecydowanie bardziej korzystnym.

Jak zachowywać się po wszczepieniu implantu stomatologicznego?

Na początku trzeba nie spożywać bardzo ciepłych pokarmów oraz wypróbować półpłynną dietę. Nie powinno się korzystać ze sfery jamy ustnej. Niewskazane jest również sprawdzanie językiem i palcami miejsca wszczepu, żeby nie doprowadzić do podrażnień lub zakażenia. Należy rzucić alkohol oraz papierosy, dlatego że wstrzymują proces gojenia się tkanek. Obok tego na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się podejmować fizycznego wysiłku.

Szczególnie istotne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do dentysty, gdy tylko pojawią się alarmujące objawy.

Przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko zgodnie z zaleceniami dentysty. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez wiedzy lekarza może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Dobrze również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one zastosowanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant stomatologiczny?

O implanty zębowe powinno się dbać w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Podstawą jest systematyczne szczotkowanie chociaż dwa razy na dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębowe nie ulegają próchnicy ani korozji, trzeba troszczyć się o nie z zbliżenie dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki pokarmów będą odkładać się w pobliżu dziąseł. To jest początkiem powolnego osuwania się dziąseł. W tym przypadku często uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu zębowego, tym samym tracąc na estetyce. Poza tym warto minimum dwa razy w ciągu roku odwiedzić gabinet stomatologiczny na wizytę kontrolną.

Komentarze są wyłączone.