Jak pacjent powinien przygotować się do założenia implantów stomatologicznych

Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termiczny kubek dla każdego
17 października, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Dlaczego warto podjąć leczenie zachowawcze u dentysty
30 grudnia, 2022

Jak pacjent powinien przygotować się do założenia implantów stomatologicznych

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Aplikacja implantów stomatologicznych to dość rozbudowany proces z tego względu wymagane będą wstępne przygotowania. Od samego pacjenta stomatolog wymaga niewiele. Bazowym wymaganiem wobec pacjenta jest opisanie dentyście własnych preferencji oraz wskazanie historii chorób, które miałby być przeciwwskazaniem. Wielu pacjentów na tym etapie wybiera projektowanie uśmiechu, czyli elektroniczną technologię, która ukaże pacjentowi finał pełnego procesu wszczepienia implantów jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Na etapie przygotowania przeprowadzone zostaną niezbędne działania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, z tego powodu przed aplikacją implantów zębów konieczne są szczegółowe badania morfologiczne. Kluczowy jest tu okres krzepliwości krwi, ilość glukozy i elektrolitów oraz oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, by stomatolog mógł poprawnie sprawdzić, czy czas zasklepiania się rany po aplikacji implantu zęba przebiegnie zgodnie z założeniami. Poza przeprowadzeniem badań krwi wymagane są również badania dotyczące stanu zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Dzięki nim zostaną usunięte zmiany próchnicze oraz choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed zabiegiem implantologicznym potrzebne będzie wyleczenie dolegliwości zębów i dziąseł, by środowisko w jamie ustnej , nie przeszkodziło w prawidłowym złączeniu się kości z implantem. Co więcej koniecznym działaniem przygotowującym do aplikacji implantów będą badania diagnostyki obrazowej. Dentysta za sprawą zdjęć RTG lub tomografii komputerowej, sprawdza zdrowie kości, zatok szczękowych oraz przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań oraz odpowiednim przygotowaniu jamy ustnej, następnym etapem będzie pozyskanie wycisków. Tak lekarz dentysta dobiera długość i średnicę implantu zęba oraz formę protezy odbudowującej do wybranych wymagań pacjenta. Taką metodą pacjent zyska precyzyjnie dopasowaną do niego protezę.

http://www.stomatologia-torun.pl/

W jakich sytuacjach używane są implanty zębowe?

Identyczne przygotowania do wszczepienia implantów zębowych wykonuje się nie zwracając uwagi na przyczyny straty zębów. Konieczność użycia implantów stomatologicznych może pojawić się na skutek usunięcia zęba; utraty zębów z uwagi na obecność ignorowanych chorób przyzębia (np. paradontoza) lub ze względu na uraz; obecności niewykształconych  zębowych zawiązek lub całkowitego bezzębia. Zazwyczaj do stomatologa zgłaszają się pacjenci, którzy już utracili ząb oraz chcą go odbudować.

Zdarza się tak, że badanie diagnostyczne pokaże, że naprawianie zainfekowanego zęba jest niemożliwe albo nieopłacalne i najmądrzejszym rozwiązaniem jest jego wyrwanie w celu zastąpienia go trwałym implantem zębowym. Większość dentystów zawsze w pierwszej kolejności wybiera ratowanie zębów. Precyzyjna diagnoza pozwala stomatologowi ustalić, czy w wybranym przypadku najlepiej ratować ząb, czy może mądrzejszym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba a wtedy jego odbudowa implantami.

Dzięki najnowszym technikom w stomatologii, implantami można odtworzyć jeden ząb albo większą liczbę zębów. Nowoczesne możliwości techniczne zainspirowały dentystów do szerszego zastosowania implantów, niż jedynie do odbudowy jednego zęba. Nie stwierdzono przeciwwskazań, by jeden obok drugiego aplikować implanty zębów, jednak współcześnie mogą być bazą dla protez całkowitych lub częściowych. Dentysta może na nich opierać mosty oraz tradycyjne protezy pokrywające obszerniejsze luki. Żeby osadzić protezę na stałe potrzebne są zaledwie 4-6 implantów stomatologicznych.

Zalecenia po założeniu implantu stomatologicznego

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych dentysta ma dla pacjenta szereg zaleceń, jakich trzeba przestrzegać. Zaraz po wszczepieniu implantów trzeba przygryzać sterylny gazik na 30 minut od zabiegu. Przez kilka godzin nie można jeść, a najbliższe posiłki powinny być półpłynne lub całkiem płynne oraz lekkostrawne. Powinno się również zrezygnować z parzących dań, by nie ogrzewać miejsca zabiegu, co może nasilić ból. Implantolodzy w tego typu momentach zazwyczaj polecają korzystanie z lodowych okładów, a także ssania lodowych kostek oraz picia zimnych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych mogą pokazać się takie objawy jak ból i opuchlizna. Należy bezwzględnie trzymać się przepisanych przez stomatologa ilości środków przeciwko bólowi. Samodzielnie zwiększenie dawek nie zmniejszy dolegliwości, a jedynie może zaszkodzić. Implanty wymagają szczególnej higieny zębów. W tym zakresie pomocne okażą się antybakteryjne płukanki i pasty. Podobnie w przypadku szorowania zębów powinno się kupować bardzo szczoteczkę miękką oraz uważnie oczyszczać zęby, by nie podrażniać obszaru zabiegowego oraz nie zepsuć szwów.

Przez kilka dni zalecane jest odstawienie używek np. papierosów. W ciągu około 2-3 tygodni powinno się unikać sauny, solarium, basenu oraz ogólnie wysiłku fizycznego. Dentyści zawsze mówią pacjentom, by nie podrażniali palcami ani językiem miejsca wszczepu, by uniknąć ewentualnych powikłań. Najistotniejszym wymaganiem jest przestrzeganie wszelkich wskazanych wizyt kontroli u stomatologa, nawet gdy pacjent nie zauważa martwiących objawów. Dzięki wizytom, stomatolog ocenia przebieg integracji oraz może sprawdzić, czy łączenie kości z implantem przebiega poprawnie. Po leczeniu implantologicznym niezbędne są jedynie częste kontrolne wizyty co najmniej 1-2 razy w trakcie roku.

Komentarze są wyłączone.