Okna pasywne w budownictwie

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w mapach Google
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Kostka brukowa Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Podstwową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która umożliwia oszczędzanie kosztów grzewczych. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na efektywność tego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim wysoką termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wchodzi mniej więcej 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, z reguły spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Rodzaje okien pasywnych

Dużą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe czyszczenie i dość niewielki koszt. Aby jednak okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i załączenie niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są najczęściej kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Zwykle, aby były pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, z uwagi na to niezbyt często stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o oknach pasywnych w głównej mierze skupiamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest widoczną korzyścią w zestawieniu do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Małe straty cieplne gwarantują zmniejszenie wykorzystania systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji latem. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie wnętrza lub ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z założeniem okien pasywnych okaże się wyższy niż w przypadku zwykłych okien, zyski pochodzące z dobrej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto dodać również o dobrej akustycznej izolacji. Odpowiednio wstawione pasywne okna niezwykle wydajnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i osłonę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na stłuczenia, jednak wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na pasywne okna?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego okna. Najlepiej ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz materiał, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto również pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, które mają wielki wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również skuteczną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie zostanie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto w tym kierunku rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistę, który wykona pracę starannie. Błędny montaż skutkuje pojawianiem się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w mocno zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.