Dentysta Toruń – zabiegi chirurgiczne

Epilacja laserowa
8 lutego, 2021
Leczenie wad zgryzu
8 lutego, 2021

Chirurgia stomatologiczna – Najczęściej wykonywane zabiegi

Chirurg stomatolog podejmuje się wielu różnych, z reguły zawiłych zabiegów wśród zabiegów stomatologii. Dotyczy to usuwania chorób szczęki, jamy ustnej, tkanek miękkich i twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z zakresu naprawy wad zgryzu, eliminowania zapalnych stanów, usuwania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Chirurg stomatolog oprócz tego wszczepia implanty. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez Stomatologa chirurga należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod implant, a także jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

Pomimo tego, że ósemki pojawiają się w jamie ustnej jako ostatnie, często powodują dużo niedogodności. Z reguły właściwie umiejscowionych zębów nie ma potrzeby naruszać. Niekiedy są jednak takie przypadki, które decydują o tym, że nieuniknione okaże się wyrwanie ósemki. W takiej sytuacji powinno się zgłosić się do chirurga stomatologa , który zaradzi na problem.

Zazwyczaj proces wyżynania się ósemek jest niepoprawny na przykład z uwagi na brak przestrzeni dla zębów. Ósemki, gdy nie mają wystarczającej przestrzeni, uciskają poboczne zęby. W ten sposób powodują najczęściej dokuczliwy ból i ruchy pobocznych zębów. Za mała przestrzeń dla wybranych zębów może oznaczać trudności podczas szerokiego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza dyskomfort, jakiego należy się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez chirurga stomatologa właściwe jest także wtedy, gdy ząb niszczy próchnica. To niestety może szybko obejmować poboczne zęby, dlatego powinno się usunąć jej źródło. Bywa również tak, że w pobliżu zęba rozwija się nieodwracalny stan zapalny dziąsła, zazwyczaj wywołany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji usunięcie ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego jest jedyną możliwością pokonania problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie stomatologicznym

Leczenie kanałowe jest mocno precyzyjnym zabiegiem, a stomatolog endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, bywa tak, że ciężko jest dojść do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W takim przypadku konieczna jest resekcja chirurgiczna zęba. Taki zabieg polega na dostaniu się do przeoczonej części kanału zębowego, w którym zostało infekcja.

Zwykle resekcja zęba nieunikniona jest, gdy chirurg dentysta nie może dotrzeć do zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Zdarza się, że dookoła zainfekowanej tkanki znajduje się torbiel albo ropień okołowierzchołkowy. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez zabieg endodontyczny.

Przeprowadzający zabieg stomatolog chirurg tnie śluzówkę, by dotrzeć do kości i wnikliwie obejrzeć ząb i wyciąć objęte próchnicą fragmenty. Chirurg przeprowadza zabieg resekcji zęba używając mikroskopu. Dzięki temu, zabieg jest bardzo precyzyjny i pozwala dentyście dojść do wszelkich rozwidleń kanału zębowego. W chwili, gdy kanał jest już odpowiednio czysty wypycha go specjalnym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant dentystyczny

Z powodu utraty lub ekstrakcji zęba z czasem zachodzi zanik kości. Dzieje się tak poprzez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. Jeżeli odpowiednio szybko chirurg stomatolog szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Aby móc wszczepić implant w innym czasie konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości za pomocą biomateriałów. Surowce pochodzą bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie świni albo krowy. Dzięki zawartm leukocytom i białkom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia odbywa się zdecydowanie szybciej. Jeśli materiał czerpany jest od pacjenta, zwykle chirurg stomatolog pobiera go z żuchwy lub z brody. Głównym przeznaczeniem sterowanej regeneracji kości jest uaktywnienie komórek odtwarzających kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog może bezpiecznie podjąć się aplikacji implantu zęba.

Gabinet stomatologiczny

Komentarze są wyłączone.