Nowoczesne implanty zębów

Sprzątanie Toruń
2 lutego, 2021
Podpis elektroniczny Eurocert Toruń
3 lutego, 2021

Implant stomatologiczny – z jakiego powodu warto?

Implanty stomatologiczne zastępują przerwy po stracie zębów i są jednym ze znanych i najbardziej trwałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie wykonanym leczeniu podstawa implantu jednoczy się z kością, a ustawiona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Ze względu na zastosowanie implantów da się zastapić nie tylko pojedyncze luki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty stomatologiczne są także porządnym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z głównych zalet implantów zębów jest ich odporność. Zdaniem stomatologów prawidłowo umieszczony implant może spełniać swoją rolę nawet całe życie. Zgrane z tkanką kostną, pomimo upływu lat nie tracą swojej jakości, nie psują się i nie sprawiają problemów. Oprócz tego zastosowanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty stomatologiczne nie zmieniają położenia i nie pozwalają, żeby np. oparta na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant zęba?

Po pierwsze implantów nie wszczepia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywny nowotwór i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób do 16 roku życia, ze względu na ciągle trwający proces wzrostu szczęki.

Dużo czynników nie wyklucza kompletnie możliwości wszczepienia implantów stomatologicznych, ale muszą być one omówione z dentystą. Są to na przykład osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem wymagają także osoby, które latami są uzależnieni od papierosów.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty gwarantują wiele możliwości poprawy estetyki uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent potrzebuje zastąpienia paru zębów, a czasami nawet całego łuku.

Stomatolog protetyk ma dostępnych kilka metod, jednak obecnie najczęściej wybieranymi metodami są wszczepienie implantów lub założenie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile te sposoby nieźle zakrywają bezzębie, posiadają zarówno słabe i mocne strony. Czasami noszenie protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na np. nieodpowiednie warunki anatomiczne jamy ustnej. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat należy kupić nową protezę, ponieważ z czasem przestają być dopasowane, jak na początku.

Zastosowanie implantów dentystycznych z kolei zajmuje sporo czasu ze względu na konieczność włożenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, a w zamian za to implant może posłużyć do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Fundamentalnym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia jest jednym z najtrudniejszych zadań dentysty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale znaczna część zabiegów daje pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze parę lat temu były zazwyczaj wyrywane.

Natomiast implanty stomatologiczne zastępują naturalne zęby, a przy tym nie psują się, o ile pacjent właściwie dba o higienę , implanty dentystyczne służą dożywotnio. Wobec tego nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a ekastrakcja mocno zniszczonego zęba i zastąpienie go implantem zęba, jest przeważnie rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.

Co robić po wszczepieniu implantu zębowego?

W pierwszych dniach trzeba unikać bardzo ciepłych potraw i przejść na dietę półpłynną. Nie powinno się wykorzystywać sfery jamy ustnej. Niewskazane jest także sprawdzanie językiem i palcami miejsca implantu, by nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba odstawić papierosy i alkohol, z uwagi na to, że wstrzymują proces leczenia się dziąseł. Co więcej przez okres  około miesiąca nie wolno wykonywać wysiłku fizycznego.

Szczególnie ważne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz zgłaszanie się do dentysty, gdy tylko pojawią się alarmujące objawy.

Branie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko według zaleceń lekarza stomatologa. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji stomatologa może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto także płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Posiadają one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant stomatologiczny?

O implanty dentystyczne najlepiej troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o naturalne zęby. Fundamentem jest codzienne czyszczenie przynajmniej dwukrotnie za dnia, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty dentystyczne nie niszczą się od próchnicy ani korozji, trzeba o nie dbać z zbliżenie dużą uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach resztki jedzenia zaczną odkładać się przy linii dziąseł. To może prowadzi do powolnego obniżania się dziąseł. Wtedy zazwyczaj uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu zębowego, tym samym tracąc na estetyce. Oprócz tego powinno się przynajmniej 2 razy w roku odwiedzić gabinet stomatologiczny na kontrolę.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Komentarze są wyłączone.